Kirkkovaltuusto

Seurakunnan ylin päättävä elin on yhteinen kirkkovaltuusto. Sääksmäen seurakunnan kirkkovaltuustossa on 27 paikkaa ja ryhmiä on kolme:

Monta oksaa - yksi puu (11), Evankeliumi elämään (10)  ja Kristillinen työväki (6)

Kirkkovaltuusto valitaan joka neljäs vuosi seurakuntavaaleilla, joissa äänioikeutettuja ovat kaikki 16 vuotta täyttäneet seurakunnan jäsenet.

Kirkkovaltuuston kokous on julkinen ja kaikille avoin.

Kirkkovaltuuston tehtäviä:

  • toimintasuunnitelman, talousarvion ja tilinpäätöksen vahvistaminen
  • virkojen perustaminen ja lakkauttaminen
  • rakennushankkeet

Sääksmäen seurakunnan kirkkovaltuusto nelivuotiskaudella 2019-2022

Eerola-Nieminen Riikka-Leena, Kauhanen Kari, Kumlander Joni, Marenk Marianne, Sinisalo Seppo, Karppila Ulla, Heikkinen Marja, Järvinen Pekka, Selkee Antti, Peräkääly Anja, Tuunanen Timo, Eteläniemi Erkki, Vilamo-Aaltonen Pirkko, Fredrikson Juhani, Lähde Elina, Hietanen Jorma, Eloranta Ella, Innala Marja-Leena, Salminen Kirsi, Niska Salme, Tamminen Saara, Ilovuori Sari, Hatakka Heli, Paasio Olli, Hytönen Risto, Jokinen Hannu ja Repo Arja.

Kirkkovaltuuston puheenjohtaja on Anja Peräkääly ja varapuheenjohtaja Joni Kumlander.

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat

31.1.2019

28.12.2018

13.12.2018

15.11.2018

7.6.2018

26.4.2018

15.3.2018

16.11.2017

31.8.2017

27.4.2017

12.1.2017

 

Kirkkoneuvoston ja kirkkovaltuuston kevään 2019 kokousaikataulu:

17.1.  klo 17.00   kirkkoneuvosto                         

31.1.  klo 18.00   kirkkovaltuusto                        

14.2.  klo 17.00   kirkkoneuvosto

7.3.    klo 17.00   kirkkoneuvosto                                                      

28.3.  klo 17.00   kirkkoneuvosto

11.4.  klo 17.00   kirkkoneuvosto

25.4.  klo 18.00   kirkkovaltuusto

9.5.    klo 17.00   kirkkoneuvosto

6.6.    klo 17.00   kirkkoneuvosto